Seçim sonrası ve ilerisi

Seçimler öncesi günlükte bu sefer kazanmak istediğimi söylemiştim, heyhat sanırım benim kaderimde kazanmak yok. Aslına bakarsanız şimdiye kadar pek bir eşy kazandığımı da hatırlamıyorum zaten. Geçen sene yıl başı ikramiyesi de çıkmamıştı.

Diyeceksiniz ki hiç mi kazanmadın bir şeyler. Elbette kazandım, ama kazandıklarımda fark ettim ki yavaş yavaş, azar azar kazanmışım veya yıllar içerisinde birikerek sonunda mutluluk elde etmişim. Bir keresinde hiç unutmam, üst üste 3 kere milli piyangodan son 2 rakam bildim, ömrü hayatımda en yüksek piyango, her seferinde gidip tekrar bilet aldım. Ne zaman ki, hem ödülü hemde yeni bileti almayı ihmal ettim, doğal olarak başka bir şey kazanmadım. Neydi slogan ‘Kazanmak için once bilet almak lazım’. Önce sen bir çaba göstereceksin, sermaye koyacaksın para veya zaman olarak ki, sonra bunun sana geri dönüşü olsun.

Damla ile ilişkimiz uzun sure flört seviyesinde kaldı. Bunda aradaki mesafenin de rolü var elbet ama bir ilişkiye yavaş da olsa az da olsa emek harcadığın ve bunun heba olmasına mani olduğunda mutlaka mutluluğa ulaşırsın.

Seçimler de böyle bir şey. 30 Mart günü görevli olduğum okula gittim, öğlen saatinde vardım tabi ulaşmak biraz güç oldu. Bundan sonra google mapsi gps olarak kullanırsam ne olayım, güyya iski arazisinden geçen yol varmış gibi bana orayı tarfi ediyor. Ha yol var da, özel arazi olduğundan giriş yok. Neyse seçimler bizim orada vukuatsız geçti, sadece bir sandıkta sayımlara geçildiğinde yanlış saydılar zarfları. Zarflar bir tane fazla çıkıyor, nasıl olduysa doğurmuş sanırım. CHP’nin avukatı uğraştı uğraştı sonunda tekrar saydılar ve rakam tuttu. Biz de sadece 3 partinin oy sayılarını alıp, bunu online sisteme girdik ve işimizi bitince gittik. Hatta ilk oy sayımı başlamadan önce yanımdaki arkadaş totem yaptı ve ilk çıkan oy kime ise İstanbul’da seçimi o kazanacak dedi. Ve evet ilk oy akpye çıktı. Bundan sonra yapılması gereken bir sonraki seçime şimdiden çalışmaya başlamak. Zira görevli olduğum okuldaki oy oranları %20 chp, %60 akp şeklindeydi ve bunun için şimdiye kadar çıkmış en iyi oran dediler. Normalde bunun yarısı kadar oy çıkarmış chp’ye. Bu trendi sürekli kılmak gerek ki fark yaratsın. Bazı mahallelerde chp sandık görevlisi olarak atayacak kimse bile bulamıyor, sonra aklı evvel köşe yazarları ve bazı bağımsız gözlemciler soruyor, neden chp oylara sahip çıkmıyor diye. Sen kendi oyuna şimdiye kadar sahip çıktımıydın da şimdi hesap soruyorsun. Ulan memlekette kötü ne olursa, 60 yıldır iktidar olamamış chp (veya genel olarak sol parti diyelim, farklı adlarla) ‘den hesap soracaklar. Azar azar, yavaş yavaş oyları arttırmak lazım, bir anda olamayacağı aşikar. Adamlar zaten kendi etki altındaki bölgelerde bri rant yaratmışlar, insanlar eskiden zor bela bir ev edinirken, şimdi yıkıp yerine koca bina yapmış birden çok dairesi olmuş vs. Farklı bir gelir üleşme metodu orataya çıkmış, arazi rantı yarat, emlak balonu oluştur ve bundan vatandaşın faydalanmasını sağla. Sonra gelsin oylar, elbette millet kendine çalışan adamı seviyor. Yoksa evlatlarının, torunlarının geleceği çalınıyormuş, elde bir tane liman, tersane, vs kalmamış, enerji lazım ayağına her dereye hes kurulmuş sular kurumuş, nükleer santral iyiymiş hoşmuş da bunun artıklarını denize gömüp koydaki doğal hayatı mı bitirelim yoksa boğazlardan geçirip rusyaya mı verelim diye hesap ediliyormuş falan umurunda değil.

Seçimler üzerine yazılmış hoşuma giden bir kaç yazıyı buraya aldım, arşivde dursun ileride dönüp bakarım.

Ankara’daki garip seçim sonuçları: http://sebzindedar.wordpress.com/2014/04/02/ankara-belediye-baskanligi-secimlerinde-kokusmus-birseyler-mi-var-yuzeysel-bir-istatistiksel-analiz-by-erik-meyersson/

İstanbul ve Ankara’dan şaibeli sandık sonuçları: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/56873/Saibe_rekoru.html#

Bir gözlemcinin özeleştirisi: http://camkiriklari.com/2014/03/31/secim-ve-otesi/#comment-264

Bir sandık görevlisinden zerzeniş: http://turkiye.net/gorusler/alternatif-bakis-gorusler/bir-sandik-gorevlisinin-notlari-akp-neden-kazandi/

Çalmayıp, çalışırsan neler olur neler: http://www.radikal.com.tr/yazarlar/koray_caliskan/tayyip_erdogandan_izmire_buyuk_ceza-1180596

Olan İstanbul’a oldu: http://www.radikal.com.tr/yazarlar/koray_caliskan/erdogan_istanbulu_nasil_kazandi-1184235

 

Bu arada hayırlı olsun, yine bakıcı değiştiriyoruz. Bu sefer biz gönderelim istedik, hem anlaştığımız işleri yapmıyor bir de şikayet ediyordu. Ay başında sanki ben hakkını vermemişim gibi, yanlış hesap yapıp 50 TL fazla çıkarıyor, hesabı gösterince de ses çıkarmayıp iki gün sonra Damla’ya söylüyor. Hani derler ya, yemedik yedirdik, içmedik içirdik aynı durum. Evde 3 çeşit reçel var, hanfendinin sevdiği reçel varmış onu aldık, 5 çeşit peynir var, olmaz belli bir marka varmış onu aldık, bal kaymak ceviz, ulan kendim etmiyorum böyle kahvaltı. Yolu açık olsun bundan sonra gittiği yerde bulur belki istediklerini.

Ha bir de kendi rahat edecek diye oturtuyordu oğlanı televizyon karşısına bırakıyordu 1 saat, oh ne rahat. Oğlan hiç huyu değildi, şimdi kumandayı getiriyor televizyonu aç diyor bize. Bu arada bir kitap okuyorum, çalışan anneler için yazılmış –tabi bizde çocukla daha çok ilgilenmek durumda olan ben olduğuma göre bütün bebek bakım ve gelişimi kitaplarını da ben okuyorum – bir psikolog tarafından. Orada bu televizyon izleme hususuna özellikle vurgu yapılıyor, çocuğun iletişimi kesiyor, hatta konuşması geriliyor diyerek. İletişim kuramadığın çocuk da mutsuz oluyor ve seni de yoruyor. Aynı konu ile ilgili internette de bir yazıya denk geldim ve bundan sonra sıfır (0) televizyon prensibini uygulamaya karar verdim.

http://alternatifanne.com/televizyonsuz-bir-hayat-melek-gibi-cocuklar-mi-yaratiyor/

“Babba..”

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Uncategorized, İş - Yaşam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s